Gezi Notları : Avrupa’nın En Dindar Ülkesi Polonya (1)

0 241 görüntüleme

Katowice – Wodzislaw Slaski – Rybnik

Benim Polonya maceram ilk olarak, 3 Haziran 2009 günü saat 00:30’da  Sun Express havayoluyla,  Antalya Havaalanından gidişle başladı. Yurt dışına ilk çıkışımdı. Yıllardan beri hayalini kurduğum , yabancı bir memleket görme arzum nihayet gerçek oluyordu. Gerçi Polonya aklımın ucundan bile geçmeyen bir yerdi, fakat demek ki kaderde burası varmış deyip, olabildiğince bu geziden istifade etmeye karar vererek , mutlu bir şekilde yola çıktım. Uçağın kalkmasından iki saat önce havaalanında hazır bulunup, kuyruk bekleme, bavul teslimi, pasaport, vize kontrolü derken saatler geçti ve Katowice’ye  gidecek yolcular 10 no.lu çıkış kapısına diyen anons nihayet edildi. Uçağıma yerleştim önden 5. sıra, yerimde iyiydi. Büyük bir hız ve gürültüyle kaptan pilot uçuşa geçti. Yurt içinde daha önce uçmuştum fakat, yurt dışı uçuşun tadı daha başkaymış. Kulaklarım basıncın etkisiyle bir tıkanıp bir açılıyordu. Havanın açık ve yağışsız olması pencereden şehirlerin ışıklarını görmemize imkan tanıyordu. Aşağıya baktığımda bulutların üstünde olduğumuzu görmek, hatta ay’a çok yaklaştığımızı, bir ara eğer göz yanılması değilse sanki ayla aynı hizadaymışız gibi olduğumuzu görmek tarifi imkansız heyecanlı anlardı. Uçağın arka taraflarında oturan Polonya’lı yolcuların uçak kalkarken ve inerken alkışlamaları da çok enteresandı. 2,5 saat sonra Katowice Havaalanına indim.

Katowice-Havaalanı-Polonya

Antalya Havaalanıyla karşılaştırıldığında küçük bir yerdi. Bavullarımı alıp, pasaport kontrolünden geçip, beni bekleyen arabaya bindim.  Yaklaşık 1,5 – 2 saat süren yolculuktan sonra Wodzislaw Slaski’ye vardım. Sabaha karşı otelime yerleştim. ( Otel: Gosciniec Wodzislawski ). Otel 2 yıl önce hizmete girmiş, iki katlı, temiz, şık döşenmiş odalar ve restauranttan oluşan, arka tarafında küçük bir göleti ve  etrafı yeşillikler ve ağaçlarla çevrili yol kenarı bir yerdeydi. Otel personelinin İngilizce bilmemesi dışında başka bir problem yoktu. El kol hareketleriyle anlaşmakta ayrı bir maceraydı.

Gosciniec Wodzislawski Hotel

3 saat kadar uyuduktan sonra, kahvaltımı yapıp Wodzislaw Slaski’ye şehir merkezine gittim. İlk işim  meydanda bir Kantor dan (döviz bürosu) yanımda götürdüğüm euro’ları, Polonya para birimi olan Ziloti’ye çevirmek oldu. Polonya’da kesinlikle hiçbir yerde euro, dolar,  türk lirası ya da başka bir para birimi kabul edilmiyor bunu da belirtmek isterim. İlla kendi para birimlerini kabul etmelerinin yanı sıra, hiçbir alışveriş merkezinde, ya da turistik eşya satan dükkanlar dahil  halktan ingilizce bilen bir kişiye ne yazık ki pek rastlayamıyorsunuz. Onca insanla tanıştım tercümanların ve okul ziyaretlerimdeki İngilizce öğretmenlerinin dışında – ki onlarda Polonyaca (Lehçe) aksanıyla İngilizce konuşuyorlardı, bu da ş ve j harflerini sıkça duymanız anlamına geliyor konuşmalarında –   2 ya da 3 kişi İngilizce anlayan çıktı. İletişimde baya bir sıkıntı yaşadığımı belirtebilirim. Avrupa Birliği ülkesi olmasına rağmen, inanılmaz bir şekilde, milliyetçi, kendi para birimi ve dilinden asla taviz vermeyen bir ülke.  Ayrıca  Polonya Avrupa’nın en dindar ülkesidir. Katolik olduğunu söyleyenler %90’a, düzenli olarak kiliseye gittiğini beyan edenler %80’e ulaşmaktadır. Ayrıca Polonya’da 5.000 kadar müslüman Tatar yaşamaktadır.

wodzislaw slaski

 Wodzislaw Slaski

İlk ziyaret yerim olan Wodzislaw Slaski Belediyesini ziyaret etmek üzere, gelen arabaya bindim. Otelime 10 dakikalık bir mesafede olan belediye de, Belediye başkanı vekilleri beni karşıladı ve Türkiye-Polonya hakkında yaptığımız sohbet, karşılıklı hediyelerin verilmesi, belediye binasındaki birimlerin gezdirilmesinin ardından vedalaşıp ayrıldım. Tabi tüm gezimin süresince, yanımda Polonyaca ve İngilizce bilen öğretmen tercümanların olduğunu da belirtmek isterim. Daha sonra yaklaşık 40 dakikalık bir mesafe olan Rybnik’e vardık. Burada Focus-Park isimli büyük bir alışveriş merkezini ve çevresinde bulunan meydanı gezdim. Buradan Wodzislaw Slaski’de bir devlet lisesini ziyaret ettim( Gymnasium 2 ). Burada oldukça iyi karşılandım. Yemek yiyip, kahvemizi içtikten sonra okulu gezdim. Özellikle branşım gereği bilgisayar laboratuarlarının olanaklarını da yerinde inceledikten sonra artık akşam olmuş ve otele geri dönme vaktim gelmişti.

Rybnik Poland

Rybnik

Yeri gelmişken bir hafta boyunca ikram edilen Polonya yemeklerinden bahsetmek isterim. Şurası bir gerçek ki, Türk mutfağının üstüne dünyada bir mutfak tanımam. Sabah kahvaltısın da bir fincan kahve, domuz sütlü cornflakes, kendilerine has kokulu peynirleri, beyaz tatlı bir turp, ekmek üstüne sürülen tereyağı cinsi bir margarin, domates, salatalık, marmelat gibi temel besin öğelerini tercih ediyorlar. Ben daha kahvaltıma yeni başlamışken, onlar yemiş ve kalkmış oluyorlardı. Acaba ben mi çok yiyorum, yoksa onlar mı çok az yiyor bunu anlayamadım.  Daha sonra bizim öğlen yemeği vaktimizde onlar akşam yemeği yiyorlar. Akşam yemeğinde ağır yemek yemeye alışmış olan benim için, öğlen saatinde bu kadar ağır bir yemek yemek zorunda kalmak kolay olmadı.  Öğlen yemeği menüsünde çorba, balık, tavuk, kırmızı et, salata, patates haşlaması, salata çıkıyordu. 1 hafta boyunca hergün balık, tavuk, patates haşlaması yemekten midem artık bulanmaya başlamıştı. Çorbaları da bizim çorbalarımız gibi lezzetli değildi. Suya bastırılmış sebze parçaları , ya da içinde bizim mantıya benzer bir şeyler olan bir çorba türü, yada haşlanmış yumurtalı çorba, yada sanırım pancar suyundan yapılmış kıpkırmızı bir çorba gördüğüm çorba türlerindendi. Kesinlikle damak tadıma uygun değillerdi.  Akşam saatinde ise , doyurucu bir menü beklerken, karşımıza bizim 5 çaylarımızdaki gibi hafif bir menü çıkması – ki buna onlar Sapır diyorlar- bende şok etkisi yarattı. Kahve ya da çay yanında kendilerine has, kek yada apple pay koymuşlar, akşam yemeği diye önüme koymuşlardı. Birde ben kırmızı et yemeyen ve hiç çay içmeyen biri olarak sanırım yemek saatlerinin benim için ne kadar zor olduğunu tahmin edebilirsiniz. Yinede alışınca gündüz marketlerden ona göre önlem alıyorsunuz tabi.

Polonya’da 2. gün maceralarım yarın sizlerle :)

Sevgiyle kalın.

Gülşah CENGİZ

Benzer Yazılar

varşovada görülmesi gereken yerler

0 2.874 görüntüleme

YORUM YOK

Cevap Bırak